Hoppa till sidans innehåll

Bestraffningar enligt idrottens antidopingreglemente

  • Uppdaterad: 20 MAJ 2019 10:28

Avstängda från all idrott enligt artikel 2 Idrottens antidopingreglemente (IDR). Enligt artikel 3 Föreskrifter för nationell antidopingverksamhet gäller offentlig publicering enligt IDR för idrottsuötvare på internationell och nationell nivå (se detaljerad information på klickbar länk bakom strafftid nedan).

För övriga idrottsutövare görs ett begränsat offentliggörande av idrottsutövare med namn, förenings- och SF-tillhörighet, beslutande organ samt påföljd.

Namn Förening SF Dömande instans Påföljd 
Kenny Persson Atletklubben Sjöbo Krafverk Sv Tyngdlyftningsförbundet DoN  150626-190625
David Skoog Atletklubben Sjöbo Kraftverk Sv Tyngdlyftningsförbundet DoN 160111-190710
Mathias Molin Gävle Kraftsportklubb Sv Styrkelyftförbundet DoN 151005-191004
Martin Jäger Boxningklubben Swing Sv Boxningsförbundet DoN 151027-191026
Ivan Sakic Fight Club Winner Prijador Bosnien och Hercegovina DoN 151029-191028 
Adham Saleh Allmänna Sportklubben, Eskilstuna Sv Styrkelyftförbundet  DoN 151215-191214
Mikael Petterson - Sv Draghundsportförbundet DoN 151221-191220
Mujo Krakonja Friskis & Svettis Partille Sv Friidrottsförbundet DoN 160125–200124
Niklas Viksten Friskis & Svettis Skellefteå Sv Friidrottsförbundet DoN 160307-200306
Patrik Loverfeldt Vallentuna Boxingcamp IF Sv Budo & Kampsportförbundet DoN 160315-200314 
Bahram Jalili Friskis & Svettis, Örebro Sv Friidrottsförbundet DoN 180320-200319
Anders Schön Bamboo Kampsport, Ludvika Sv Budo & Kampsportförbundet DoN 180320-200319
Kevin Nordh Kraftsportföreningen Friscoteket Sv Styrkelyftförbundet  DoN 160411-200410
Joshua Wicks IK Sirius Fotbollsklubb  Sv Fotbollsförbundet RIN 180418-200417
Fredrik Moraeus Friskis & Svettis Västerås Sv Friidrottsförbundet DoN 160422-200421
Egzon Llapashtica Lidköpings FK Sv Fotbollförbundet DoN 160510-200509 
Selman Inci Friskis & Svettis, Lidköping Sv Friidrottsförbundet DoN 180514-200213
Nicklas Pjerner Halmstads Boxningssällskap Sv Boxningsförbundet DoN 160524–200523
Roland Grubits Hörby Atletklubb Sv Styrkelyftförbundet DoN 160610–200609
Manuel Contreras Sundbybergs Baseboll och Softboll Club Sv Baseboll och Softboll Förbundet DoN 160621–200620
Mattias Eriksson Korpförening Orsa Sv Styrkelyftförbundet DoN 160630–200629
Alfred Wigren Simrishamns Motorklubb Sv Bilsportförbundet DoN 180820-200819
Oliver Ohlsson IF Friskis & Svettis Huddinge Sv Friidrottsförbundet DoN 160912–200911 
Viktor Wirell

IF Troja-Ljungby

Sv Ishockeyförbundet DoN 160912–200911
Erik Werner

Ekeby Greys American Footballclub

Sv  Amerikansk Fotbollförbundet RIN 181009-201009
Emil Kawmi

Friskis & Svettis Norrköping

Sv Friidrottsförbundet DoN 161018–201017
Mona Ghannadi

Victorius Muay Thai & MMA IF

Sv Budo & Kampsportsförbundet RIN 161102-201101
Julio Huashuayo BK Dalen Sv Boxningsförbundet RIN 180528-200527
Hosam Zayati Timrå Boxningsklubb Sv Boxningsförbundet DoN 161130-201129
Ramunas Judeiskis FK Sjöbo Kraftverk Sv Tyngdlyftningsförbundet DoN 170210-210209
Christer Apelqvist IKSU, Umeå Sv Akademiska Idrottsförbund DoN 170306-210305
Armandas Apanavicius Hammarby IF Rugby Sv Rugbyförbundet DoN 170306-210305
Lars Vagnborg Timrå Boxningsklubb Sv Boxningsförbundet DoN 170404-210403
Jörgen Ljungberg Eskilstuna ASK Sv Styrkelyftförbundet DoN 170522-210521
Mikael Flink IF Friskis och Svettis, västerås Sv Friidrottsförbundet DoN 170626-210625
Harald Westerlund Karlstad Jetracing Club Sv Racerbåtförbundet DoN 170919-210918
Werner Astete Poseidon Jiu-Jitsu Academy Sv Budo & Kampsportsförbundet DoN 171206-211206
Oskar Friberg Nyköpings Kampsportklubb Sv Budo & Kampsportsförbundet DoN 180212-220111
Dennis Haukirauma Stockholms Atletklubb Sv Tyngdlyftningsförbundet DoN 180202-220201
Theo Ekelund Rönnunge Salem Kampsportklubb Sv Budo & Kampsportförbundet DoN 180301-220228
Andrej Paulsson Friskis & Svettis Sv Friidrottsförbundet DoN 180514-220513
Tommie Molander Åtvidabergs IF Sv Styrkelyftförbundet DoN 180609-220618
Beknazarli Zhakypov Motala Atlet och Brottarklubb Sv Brottningsförbundet DoN 180621-220620
Anton Bäckaräng Ånge Atletklubb Sv Styrkelyftförbundet DoN 180202-220708
Erik Nejman Ånge Atletklubb Sv Styrkelyftförbundet DoN 180709-220708
Sebastian Degerlund Västerås AFF Roedeers Sv Amerikansk Fotbollförbundet DoN 181002-221001
Sebastian West Helgesson Örkelljunga Vollybollklubb Sv Vollybollförbundet DoN 180918-221010
Kevin Nilsson Karlskrona Muya Thai IF Sv Budo & Kampsportförbundet DoN 181026-221025
Kristoffer Larsson Gym1 Sv Styrkelyftförbundet DoN 190104-230103
Adam Hainsworth Örebro Kraftsportklubb Sv Styrkelyftförbundet DoN 190212-230211
Rickard Lindqvist Köpings Idrottsklubb Svenska Parasportförbundet DoN 160406–240405
Nicklas Axelsson Team Utensilnord, Polen Sv Cykelförbundet

Cykelförbundets

Diciplinnämd

100729-livstid

 

 

Sv = Svenska el Sveriges
SF = Specialidrottsförbund
ISF = Internationellt Specialidrottsförbund
RIN = Riksidrottsnämnden
DoN = Dopingnämnden
DopK = Dopingkommissionen

 

 

 

Bestraffade föreningar enligt 2 § Idrottens antidopingreglemente,  (RF:s regler mot doping)

 

Förening

SF

Dömande instans

Bötesbelopp

Datum