Hoppa till sidans innehåll

Bestraffningar enligt idrottens antidopingreglemente

  • Uppdaterad: 2016-09-22 10:03

Avstängda från all idrott enligt artikel 2 Idrottens antidopingreglemente (IDR). Enligt artikel 3 Föreskrifter för nationell antidopingverksamhet gäller offentlig publicering enligt IDR för idrottsuötvare på internationell och nationell nivå (se detaljerad information på klickbar länk bakom strafftid nedan).

För övriga idrottsutövare görs ett begränsat offentliggörande av idrottsutövare med namn, förenings- och SF-tillhörighet, beslutande organ samt påföljd.

Namn Förening SF Dömande instans Påföljd
Firat Sahin Ängelholms Styrke- och Motionsklubb Sv Styrkelyftförbundet DoN 140410-161009
Markus Maliniemi Skutskärs Kraftsportsklubb Sv Tyngdlyftningsförbundet DoN  140419-161018
Sebastian Segerhagen Pingvin Rugby Club Sv Rugbyförbundet DoN 141103-161102
Niklas Nilsson Friskis & Svettis Lomma Sv Friidrottsförbundet DoN  141121-161120
Mikael Östlund Korpen Gävle Sv Motionsidrottsförbundet Korpen DoN  140522-161121
Per Skommar Borlänge Atletklubb Sv Styrkelyftförbundet DoN 141127-161126
Andreas Olofsson Friskis & Svettis Visby Sv Friidrottsförbundet DoN  141212-161211
Tobias Pettersson Örebro Boxningsklubb Sv Boxningsförbundet DoN 150120-170119
Anton Rudgård Wings HC Arlanda (numera Lidingö Vikings HC) Sv Ishockeyförbundet DoN  140130-170129
Kerim Khjodjaev Fenix Budo & Kampsportförening Sv Budo & Kampsportförbundet DoN 150203-170202
Simon Larsson Friskis & Svettis Kungsbacka Sv Friidrottsförbundet DoN 150303-170302
Robin Andersson Ängelholms Styrke o MK Sv Styrkelyftförbundet DoN 150303-170302
Andreas Gustafsson GK Steget

Sv Friidrottsförbundet
Sv Gång och Vandrarförbundet

DoN 150320-170319
Pontus Dolfei Enköpings Seglarsällskap Sv Seglarförbundet DoN 141110-170509
Marcin Himik Friskis & Svettis Järfälla Sv Friidrottsförbundet DoN  140801-170731
Mattias Brännström Rönninge IF Sv Innebandyförbundet DoN 151207-171206
Abdirahim Mohammed Hussein Samurang Fight Center IF Sv Budo & Kampsportförbundet DoN 160201-180131
Talat Ovat Friskis & Svettis Örebro Sv Friidrottsförbundet DoN 160307-180306
Kosar Rahman Örebro Kraftsportklubb Sv Styrkelyftförbundet DoN  110214-190213
Hemen Taleb Mustafa Friskis & Svettis Eskilstuna Sv Friidrottsförbundet DoN  150325-190324
Hampus von Platen Växjö Universitets GIF Sv Akademiska Idrottsförbund DoN  150409-190408
Jacob Guerrero Föreningen Studentidrott Luleå Sv Akademiska Idrottsförbund DoN  150420-190419
Robin Senekovic Olofströms Fritidsklubb Sv Styrkelyftförbundet DoN  150504-190503
Anders Söderberg Stockholm Mean Machines IF Sv Amerikansk Fotbollförbundet DoN  150521-190520 
Mathias Molin Gävle Kraftsportklubb Sv Styrkelyftförbundet DoN  151005-191004
Kenny Persson Atletklubben Sjöbo Krafverk Sv Tyngdlyftningsförbundet DoN  150626-190625
David Skoog Atletklubben Sjöbo Kraftverk Sv Tyngdlyftningsförbundet DoN 160111-190710
Martin Jäger Boxningklubben Swing Sv Boxningsförbundet DoN 151027-191026
Ivan Sakic Fight Club Winner Prijador Bosnien och Hercegovina DoN 151029-191028 
Adham Saleh Allmänna Sportklubben, Eskilstuna Sv Styrkelyftförbundet  DoN 151215-191214
Niklas Viksten Friskis & Svettis Skellefteå Sv Friidrottsförbundet DoN 160307-200306
Patrik Loverfeldt Vallentuna Boxingcamp IF Sv Budo & Kampsportförbundet DoN 160315-200314 
Kevin Nordh Kraftsportföreningen Friscoteket Sv Styrkelyftförbundet  DoN 160411-200410
Fredrik Moraeus Friskis & Svettis Västerås Sv Friidrottsförbundet DoN 160422-200421
Egzon Llapashtica Lidköpings FK Sv Fotbollförbundet DoN 160510-200509
Nicklas Axelsson Team Utensilnord, Polen Sv Cykelförbundet Cykelförbundets
Disciplinnämnd
100729-livstid

 

 

Sv = Svenska el Sveriges
SF = Specialidrottsförbund
ISF = Internationellt Specialidrottsförbund
RIN = Riksidrottsnämnden
DoN = Dopingnämnden
DopK = Dopingkommissionen

 

 

 

Bestraffande föreningar enligt 2 § Idrottens antidopingreglemente,  (RF:s regler mot doping)

 

Förening

SF

Dömande instans

Bötesbelopp

Datum